overlay

Tütün Ürünleri Sizi Nefessiz Bırakmadan Siz Onu Bırakmayı Başarabilirsiniz !

Sigara başta olmak üzere tütün ürünlerinin zararlarından korunmanın en önemli yolu bu ürünleri kullanmaya hiç başlamamaktır. Sigara içen bireyler için ise ilk iş sigarayı bırakmak amacıyla hekime başvurmak olmalıdır. COVID-19 pandemisinin yaşandığı şu günlerde COVID-19 hastalığının sigara içen bireylerde çok daha ciddi seyrederek ölüm riskini artırması nedeniyle sigarayı bırakmak bir fırsat olarak görülmelidir. Tütünün içerisinde bulunan ve bağımlılık potansiyeli olan nikotin maddesi bırakmayı zorlaştırmaktadır. Bu nedenle nikotin bağımlılığını tedavi ederek bireylerin tütün kullanmayı bırakmasını sağlamak amacıyla Sigara Bırakma Poliklinikleri ve Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.
Toplumda tütün kullanımını azaltmak ve pasif etkilenimi önlemek amacıyla Mayıs 2021 itibarıyla “BAŞARABİLİRSİN” temasıyla ilimizde görev yapan ve toplumda rol model olan meslek gruplarından başlayarak, tüm kamu kurumu personeline yönelik sigara bırakma kampanyası başlatılmıştır.
Kampanyaya ; https://alo171.saglik.gov.tr/ sitesindeki “BAŞARABİLİRSİN” butonu üzerinden ulaşılabilen, kampanya katılım formu ile bağımlılık düzeyi tespitine yönelik formun doldurularak ulaşılabilecektir.
Formu dolduran kişilerin sigara bırakma polikliniği (SBP) randevuları, Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi tarafından planlanarak bildirilecektir.Kurum personellerinin aileleri ile öğrenci aileleri de sigara bırakma kampanyasına dahil olabileceklerdir.
Kampanya süresince 31 Mart 2021 tarih ve 3756 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında sigara bırakma tedavisinde kullanılan ilaçlar ücretsiz olarak temin edilecektir.
Sigara Bırakma Kampanyası Başvuru Formu İçin aşağıdaki linke TIKLAYINIZ

https://alo171.saglik.gov.tr/TR-82739/basarabilirsin.html