overlay

Hemşirelik Haftanız Kutlu Olsun

 

Hemşirelik Haftası etkinliği kapsamında Antalya İI Sağlık Müdürlüğü'nde düzenlenen törende İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür, Kamu Hastaneleri ve İlçe Hastanelerimizden katılan değerli hemşirelere kırmızı gül takdim ederek şöyle dedi'' Kıymetli meslektaşlarım ile bir arada bulunmaktan mutluluk duydum. Özellikle bu zorlu Pandemi sürecinde yoğun iş yükü, gece gündüz demeden özveri ile çalışmalarınız takdire şayandır. İşinizin zor olduğunun farkındayız. Sizler de bu zorlu koşullara rağmen isteğinizi kaybetmeyin, çok kutsal bir mesleğin üyesi olmanın haklı gururunu yüreğinizde yaşayın, yaşatın. Bireyin, ailenin ve toplumun sağlığından sizler sorumlusunuz. Hizmet verdiğiniz insanların size güvendiğini unutmayın, mahremiyetlerini koruyun ve güvenliğini sağlayın. Sevginizi eksik etmeyin.'' dedi.

Biliyoruz ki Hemşirelik mesleğinin hak ettiği gelişimi sağlamak için akademisyenlere, yönetici hemşirelere ve özellikle siz uygulayıcı hemşirelere büyük görevler düşmektedir. 

Antalya İl Sağlık Müdürlüğü, AÜ Hemşirelik Fakültesi, Atatürk Devlet Hastanesi, Kepez Devlet Hastanesi, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi, İlimiz Merkez Özel Hastaneleri ve Türk Hemşireler Derneği Antalya Şubesi olmak üzere toplam 15 kurum iş birliği ile 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası etkinlikleri kapsamında 'Hemşireler Geleceğin Sağlık Bakımı İçin Öncü Bir Ses Sempozyumu' düzenlendi. Microsoft Teams programı ve AÜ Hemşirelik Fakültesi YouTube kanalı üzerinden canlı yayınlanan sempozyuma, İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür, Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gülbin Arıcı, Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Özer,  Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Sevilay Şenol Çelik ile çok sayıda akademisyen, hemşire ve öğrenci katılım gösterdi.

HEMŞİRELER EN ÖN SAFTA MÜCADELE ETTİ”

Antalya İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür, hemşirelerin Pandemi sürecinde verdiği fedakar mücadeleye vurgu yaptı. İl Sağlık Müdürü Hülür, “Pandemi döneminde sağlık sistemimizin en önemli kilit noktası olan hemşire arkadaşlarımızın ne kadar önemli bir görevi olduğunu hep birlikte bir kez daha görmüş olduk. Antalya ilinde toplamda 22 bin sağlık çalışanı var. Bu sağlık çalışanının 8000 civarını ebe ve hemşireler oluşturmakta. Bu süreçte Pandemiden etkilenen personel durumuna baktığımızda maalesef yüzde 30 kadar hemşirenin, 1378 kişi ile etkilendiğini görüyoruz. Bunun yanında doktorlarımız ve diğer personeller şeklinde devam ediyor. Hemşire grubu Pandemide özellikle hasta ile ilk karşılaşan personeller olduğunu hepimiz biliyoruz. Aile fertlerinin bile zaman zaman uzaklaştığı bir durumda kendi hayatlarını kenara bırakarak en ön safta mücadele ettiler. Tüm sağlık camiası adına hepsini yürekten kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Hemşirelik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen sempozyumda, Pandemi sürecinde 24 saat kesintisiz hizmetle ön safta yer alan hemşirelerin sağlık sisteminin bel kemiği olduğunu vurguladı.Rektör Özkan, “Covid-19 Pandemisi daha önce deneyimlemediğimiz bir süreç ve bu durum sağlık çalışanları üzerinde çok büyük bir yük oluşturdu. Her bir sağlık çalışanı için oldukça zorlayıcı olmakla birlikte bakım hizmetlerinin sunumunda sağlık sisteminin bel kemiğini oluşturan hemşirelerimiz için bu sürecin biraz daha zorlayıcı olduğunu düşünüyorum. Çünkü Hemşirelerimiz bu Pandemi sürecinde 24 saat kesintisiz hizmetle ön safta yer almaktadırlar. Bu vesileyle Pandemi döneminde vatandaşlarımızın sağlığı için canını feda eden sağlık şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, bir yılı aşkın süredir ailelerinden ve sevdiklerinden ayrı kalarak gece gündüz demeden çalışan tüm sağlık çalışanlarımıza da minnettarlığımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı. Özkan, sağlık çalışanları için oldukça yoğun geçen Pandemi sürecinde, hemşirelerin yaşadıkları sorunlar, sorunlarla baş etme yöntemleri, daha kaliteli ve nitelikli sağlık bakımı sunumunda hemşirelerin geleceğe nasıl yön verecekleri konusunda yapılan sempozyumun önemine dikkat çekti.

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Özer ise, Hemşirelik Haftası’nın bu yılki temasının Uluslararası Hemşireler Birliği (ICN) tarafından “Hemşireler Geleceğin Sağlık Bakımı İçin Öncü Bir Ses” olarak belirlendiğini söyledi. Dekan Özer, Antalya ili Hemşirelik Haftası bilimsel etkinliklerinin bu temaya ve yaşanan Pandemi sürecinde sağlık çalışanları ve özellikle de hemşireler üzerine etkilerine dayalı olarak planlandığını ve katılımcıların sunumlarıyla meslektaşlarının yaşadığı sorunlara çözüm önerileriyle katkı sağlayacağını vurguladı.

HEMŞİRELER OLMADAN SALGINLARA KARŞI SAVAŞI KAZANAMAYIZ”

Açılış konuşmalarının ardından ‘COVİD-19 Pandemisinde Türk Hemşireler Derneği’ başlıklı sunumunu yapan Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Sevilay Şenol Çelik hemşirelerin Pandemi sürecinde yaşadıklarını aktardı. THD verilerine göre Covid-19 salgını sürecinde hemşirelerin %72’sinin tükenmişlik %49,5’inin umutsuzluk, %45,9’unun endişe, %37,3’inin desteksiz, %32’sinin öfkeli, %12,2’sinin bu sürecin kahramanı, % 6,6 sının güçlü hissettiğini belirten Prof. Dr. Sevilay Şenol Çelik, bu sürecin tüm dünyada hemşirelik mesleğinin ne kadar vazgeçilmez olduğunu, iyi eğitim almış nitelikli ve deneyimli hemşirelere ihtiyaç duyulduğunu, hemşireler olmadan ülkelerin salgınlara karşı savaşı kazanamayacağını bir kez daha ortaya konduğunu söyledi.

Sempozyumda Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesinden Dr. Öğretim Üyesi Ayşegül Ilgaz Uluslararası Hemşireler Birliği 2021 yılı teması sunumunu, Hemşire Mine Oruç Covid 19 sürecinde hemşireler ile yapmış olduğu 'It was difficult, but our struggle to touch lives gave us strength': The experience of nurses working on COVID-19 wards”başlıklı araştırmayı,Psikolog Caner Karabacak ‘Pandemi Döneminde Sağlık Personeline Psikososyal Destek’ başlıklı sunumunu, Hemşire Ayla İskenderoğlu ‘COVID-19 ve Sağlık Kahramanları’ başlıklı video sunumunu, Hemşire Gökçen Atik ‘COVID 19 Yoğun Bakım Ünitesinde Hemşirelik Süreci’ başlıklı kısa film sunumunu ve Hemşire Şükran Balcı da ‘Filyasyon Ekibinde Hemşirenin Bir Günü’ başlıklı deneyim paylaşımını gerçekleştirdi.

 

Covid-19 salgını mücadelesinde yedi gün 24 saat, Önce İnsan diyerek Covid-19 salgının görülebileceği her birimde ve her yaş grubuna çok önemli ve kutsal bir görevi yerine getiren, yüce mesleğin mensubu bütün fedakâr, cefakâr ve kahraman hemşirelerimizin 12 Mayıs Hemşireler Gününü ve 12-18 Mayıs hemşirelik haftasını kutlayarak meslek hayatlarında başarılar dileriz.

 • AHM_5136.JPG
 • AHM_5111.JPG
 • AHM_5104.JPG
 • AHM_5121.JPG
 • AHM_5132.JPG
 • 108c2b06-b47d-47a2-91fa-87575d651f29.jpg
 • AHM_5148.JPG
 • AHM_5113.JPG
 • AHM_5141.JPG
 • AHM_5145.JPG
 • AHM_5149.JPG
 • AHM_5153.JPG
 • AHM_5157.JPG
 • AHM_5162.JPG
 • AHM_5168.JPG
 • AHM_5169.JPG
 • AHM_5178.JPG
 • AHM_5180.JPG
 • AHM_5183.JPG
 • AHM_5186.JPG
 • AHM_5190.JPG
 • AHM_5193.JPG
 • AHM_5198.JPG