T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Antalya İl Sağlık Müdürlüğü

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2020

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü


 
Her Zaman ve Her Yerde Herkes İçin Ruh Sağlığı
Tüm dünya, milyonlarca insanın ruh sağlığını da etkileyen COVID-19 salgını nedeniyle küresel olarak eşi görülmemiş bir sağlık önceliği yaşamaktadır. Ülkemizde Mart 2020 tarihinden bu yana etkisini gösteren COVID-19 salgın sürecinde erişilebilir ruh sağlığı hizmetlerinin sağlanabilmesi için Bakanlığımız ile işbirliği içerisinde Pandemi Psiko-Sosyal Destek planlama ve çalışmaları yapıldı.
Bu süreçte Pandemi Ulusal ve İl Eylem Planı doğrultusunda Müdürlüğümüz bünyesinde kurulan Psiko-Sosyal Destek (PSD) Biriminde görevli psikiyatrist, psikolog, sosyal çalışmacı ve çocuk gelişimcisi sağlık çalışanları tarafından vatandaşlara ve sağlık çalışanlarımıza telefon hattı üzerinden psikolojik ve sosyal destek hizmeti sunulmaya devam ediyor.
PSD telefon hattı üzerinden 3.838 gebe ve dezavantajlı birey, 1.952 sağlık çalışanı ve 8.030 vatandaşımız olmak üzere toplam 13.820 kişiye danışmalık hizmeti verildi. Ruh sağlığı ve ruh sağlığı hizmetleri herkes için her zaman her yerde bir insan hakkıdır. Erişilebilir hizmetlerin artırılması ruh sağlığının korunması ve güçlendirilmesi için çok önemlidir
Paylaş