T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Antalya İl Sağlık Müdürlüğü

26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2020

26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü


 Dünyada uyuşturucu kullanımının bir halk sağlığı sorunu olduğu gerçeğinden hareket eden Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1987 yılında aldığı bir kararla 26 Haziran tarihini “Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü” olarak ilan etmiştir. Birleşmiş Milletlerin bu günü “Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü” ilan etmesinin amacı madde bağımlılığı olmayan bir toplum yaratma hedefidir.

           Madde bağımlılığı, vücudun işlevlerini olumsuz yönde etkileyen maddelerin kullanılması, bundan dolayı zarar görüldüğü hâlde bu maddelerin kullanımının bırakılamamasıdır. Bağımlı, madde kullanımına ara verdiğinde yoksunluk belirtileri yaşar. Zamanla madde kullanım sıklığını ve dozunu artırır. (Yeşilay)

           Uyuşturucu ile mücadelede öncelikli amaç, uyuşturucu maddeyle hiç tanışmamış kişilerin korunmasıdır. Özellikle gençlerin korunması için madde kullanımı ve bağımlılığı ile ilgili ailelerin ve gençlerin konuyla ilgili eğitim almalarının ve bilinçlenmelerinin sağlanması gerekmektedir. Uyuşturucu madde kullanan kişilerin danışmanlık, arınma, tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerine erişiminin kolaylaştırılması, tedavilerinin sağlanması ve bireylerin sosyal hayata yeniden kazandırılması mücadelenin vazgeçilmez unsurlarıdır.

          Tüm dünyada önemi her geçen gün artan bu soruna karşı, toplumun tüm kesimlerini içine alan bir mücadele gerekmektedir. Bu amaçla başta Sayın Valimiz Başkanlığında kurulan, İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile oluşturulan “Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu” na çok önemli görevler düşmektedir. Hem birey hem toplum açısından maddi ve manevi kayıplara sebep olan tütün, alkol, uyuşturucu gibi bağımlılık yapıcı maddelerin kullanımını ve ayrıca teknoloji bağımlığı, kumar gibi kötü alışkanlıkları önlemek için çeşitli faaliyetlerle kurumlar çalışmalarını yürütmektedir.

          Uyuşturucu ile mücadele için yürütülecek faaliyetlerde toplumun doğru bilgilendirilmesi ve bu konuda desteğe ihtiyacı olanlara gerekli danışmanlık hizmetinin verilmesi amacıyla “ALO 191 UYUŞTURUCU DANIŞMA VE DESTEK HATTI” hizmete açılmıştır. Ayrıca ilimizde madde bağımlısı kişilerin kendi isteği ile tedavi olmak istemeleri durumunda; Akdeniz Üniversitesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma Uygulama Merkezi (AMBAUM) ve Atatürk Devlet Hastanesi Aşır Aksu Semt Polikliniği Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi’ne (AMATEM) başvurmaları halinde beklemeden muayene olmaları sağlanmaktadır. Bu merkezlerden taburcu olan kişilerin topluma entegre edilmesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Sosyal Uyum Merkezi tarafından gerçekleştirilmektedir.

          Uyuşturucu ile mücadelede toplumsal bilincin ve farkındalığın arttırılması için başta aileler olmak üzere, öğretmenlere, sağlık çalışanlarına, kolluk birimlerine, sosyal hizmetlere, sivil toplum kuruluşlarına ve toplumun tüm kesimine görev düşmekte olup, hep birlikte el ele verip toplumumuzdaki bilinçlendirmeyi sürdürmek bağımlılıkla mücadele açısından oldukça önemlidir.

          Özetle ”Zararlı alışkanlıklardan en güzel korunma yolu: hiç başlamamaktır.”

Paylaş