T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Antalya İl Sağlık Müdürlüğü

Sıfır Atık Belgesi Alan İlk Kamu Kurumuyuz Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2020

Sıfır Atık Belgesi Alan İlk Kamu Kurumuyuz


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ‘’Sıfır Atık Projesi’’ kapsamında İl Sağlık Müdürlüğümüz ve bağlı kurum ve kuruluşlarda aylardır çalışmalarımız hızla sürüyor.

Atık yönetiminin etkin ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi, sağlık çalışanlarının bilgilendirilmesi ve farkındalık oluşturulması amacıyla Müdürlüğümüzce yürütülen çalışmalar neticesinde ilimizde bulunan kamu kurum ve kuruluşları içinde Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden sonra ilk “Sıfır Atık Belgesi ”ne sahip olan kurum olduk.

Sıfır Atık Projesi kapsamında İl Sağlık Müdürlüğünde sıfır atık yönetim sistemi kuruldu. Ekipler oluşturularak eğitimler tamamlandı, atık kutuları temin edildi ve atıklar lisanslı firmalara teslim edilmeye başlandı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından İl Sağlık Müdürlüğü hizmet binasında yapılan kontrol ve denetimler sonucunda “Sıfır Atık Belgesi”ni almaya hak kazandığı belirlendi.

Bu proje ile atıkların kaynağında doğru şekilde ayrılarak ekonomik değeri olan atıklar geri dönüşüme kazandırılıyor ve üretilen atık miktarı azaltılarak çevre kirliliği önleniyor. Aynı zamanda atıkların sanayide hammadde olarak kullanılması ile de enerji tasarrufu sağlanıyor.

Müdürlüğümüz ve bağlı tesislerinde 2019 yılının son 6 aylık döneminde 45 ton atık kağıt geri dönüşüme kazandırılarak 747 adet ağacın kesilmesi önlendi. Müdürlüğümüze bağlı tüm sağlık kurum ve kuruluşunun bu belgeye sahip olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

  • 1.jpg
  • 2.jpg
Paylaş