T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Antalya İl Sağlık Müdürlüğü

Vektörle Mücadele Çalışmaları Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019

Vektörle Mücadele Çalışmaları


  • IMG-20190801-WA0037 (1).jpg
  • indir (1).jpg
  • indir (2) - Kopya.jpg
  • IMG-20190927-WA0007 (1).jpg
  • indir - Kopya.jpg
  • indir (1) - Kopya.jpg
  • indir.jpg
  • indir (3).jpg
      

       İlimizde vektör kaynaklı hastalıkların (Sıtma, Leishmaniasis, Tatarcık humması, Batı Nil Virüsü enfeksiyonu, Filariasis vb.) yayılmasının önlenmesi için Müdürlüğümüz ile Antalya Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokol çerçevesinde; ortaklaşa gerçekleştirilen vektör mücadele çalışmaları sonucunda büyük başarılar elde edilmiş ilimizde söz konusu hastalıkların kontrol altında tutulabildiği ve kısmen azaldığı görülmüştür. Vektörel Hastalıkların kontrol altında tutulabilmesinde kum sinekleri ile yapılan bilimsel ve ortak mücadele son derece önem arz etmektedir.

         İlimizde Vektörel Hastalıkların yıllara ve mahallelere göre dağılımı konusunda hazırlanan veriler neticesinde 2020 yılındaki kum sineği mücadelesi çalışmalarının, tespit edilen mahallelerde Antalya Büyükşehir Belediyesi ile ortak hareket ederek vakaların daha da azalacağı düşünülmektedir.

        Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi  yetkililerinin  ortaklaşa yapmış oldukları saha denetimleri ve hazırlanan yeni yol haritaları ile Vektör Mücadelesi kapsamında başarı oranı her geçen gün artmaktadır. Özellikle Antalya Büyükşehir Belediyesi Danışmanı Prof. Dr. Hüseyin ÇETİN başta olmak üzere Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Mehmet İnanç ARGUN ve Çevre Sağlığı Şube Müdürü R. Serdar  ŞAHİN ve ekibi tarafından bilimsel bir yolla Vektör Mücadelesi yapılmaktadır.   

        2020 yılında İl Sağlık Müdürlüğü olarak hedefimiz ilimizde Vektör kaynaklı hastalıkların çıkmamasının sağlanması amaçlanmaktadır. Bunun için Sıtma Savaş Birimi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi ile yapılacak olan ortak çalışmalar hız kesmeden devam edecektir.

        Antalya Büyükşehir Belediyesinin 2014 yılından beri Vektörel Hastalıklarla mücadele konusunda göstermiş olduğu katkılarından dolayı teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dileriz. 2020 yılının Vektörel Hastalıklarla mücadele yönünden başarılı geçmesini temenni ederiz.

Paylaş