T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Antalya İl Sağlık Müdürlüğü

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2019

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü


  • AHSM0826.JPG
  • AHSM0856.JPG
  • IMG-20191010-WA0007.jpg
Dünya Sağlık Örgütü tarafından 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün 2019 yılı teması “Ruh Sağlığını Güçlendirme ve İntiharı Önleme” olarak belirlendi. 

Bir araya gelmek intiharı önlemek için kritik öneme sahiptir!

İntiharı önlemek, birçok kişinin çabasını gerektirir. Aile, arkadaşlar, iş arkadaşları, topluluk üyeleri, eğitimciler, dini liderler, sağlık uzmanları, siyasi yetkililer ve hükümetleri kapsar. İntiharı önleme, birey, sistem ve topluluk düzeyinde çalışmayı kapsayan bütünleştirici stratejiler gerektirir. İntihar davranışının önlenmesinde ortak hedefimize ulaşmak için bizler toplumun üyeleri olarak çok disiplinli bir yaklaşım kullanarak koordineli bir şekilde işbirliği yapmalıyız.

İntiharı önlemek çoğu zaman mümkündür ve siz önlenmesi için kilit rol oynarsınız!

Fark yaratabilirsiniz; toplumun bir üyesi olarak, bir çocuk olarak, bir ebeveyn olarak, bir arkadaş olarak, bir meslektaş veya bir komşu olarak.

Her tamamlanmış intihar öncesinde başarısız ve mesaj niteliği taşıyan girişimler vardır. Nedeni ne olursa olsun her girişim önemle ele alınmalı ve dikkatle değerlendirilmelidir. Bu açıdan intihara meyilli kişilerin, Aile Hekimlerine veya en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmeleri oldukça önemlidir.

Bu kapsamda Atatürk Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanlarından Dr. Kasım GÖKTAŞ, Müdürlüğümüz Turkuaz Toplantı Salonunda “Ruh Sağlığını Güçlendirme ve İntiharı Önleme” konulu seminer vermiştir.

Seminer sonrası Ruh Sağlığı Biriminden Uzm. Hem. Gonca GÜNAKAN tarafından, Ruh Sağlığını Güçlendirme kapsamında Psikodrama çalışması yapılmıştır.

Paylaş